۶ علامت از دی هیدراته بودن پوست

پوست ، تنفس و حتی عضلات شما می توانند به شما بگویند که بدنتان دچار کم آبی است.

کم آبی زمانی ایجاد می شود که بدنتان آب یا مایعات کافی نداشته باشد و این حالت می تواند باعث مشکلات خطرناکی مانند لختگی خون و یا صرع شود. تحقیقات نشان داده است که حتی کم آبی اندکی نیز می تواند تاثیرات بدی بر روی انرژی و حالت شما بگذارد. به همین دلیل مهم است که کم آبی را سریعا تشخیص دهیم ، اما آثار آن همیشه مانند تشنگی و ضعف واضح نیستند .

در اینجا ۶ علامت بسیار جالب که نشان دهنده ی کم آبی هستن را معرفی می کنیم :

سختی تنفس

بزاق خواص آنتی بیوتیکی داشته اما کم آبی می توانید باعث عدم تولید کافی بزاق شود.اگر بدن شما بزاق کافی تولید نکند در دهانتان تعداد این باکتری ها زیاد خواهد شد و از عوارض جانبی آنها سختی در تنفس خواهد بود.

خشکی پوست

خیلی از افراد فکر می کنند کسانی دچار کم آبی می شوند که تعریق زیادی دارند. اما زمانی که دچار کم آبی می شوید بدنتان حجم کافی خون را نداشته و به همین دلیل پوستتان خشک خواهد شد. همچنین به دلیل خشک بودن پوست ممکن است دچار التهاب پوستی نیز بشوید .

گرفتگی عضلات

هرچه دمای بدن بالاتر برود امکان گرفتگی عضلات بیشتر شده و این تاثیر حرارت بر روی عضلات است.زمانی که از عضلات کار می کشید ، بالا رفتن حرارت آنها باعث گرفتگی خواهد شد.تغییر در سطح الکترولیت ها و یا سدیم ها نیز می تواند باعث گرفتگی شود.

  • تب و لرز

ممکن است غیر منطقی به نظر برسد اما اگر بدنتان دچار کم آبی شود ممکن است علائمی مانند تب و لرز را در شما ایجاد کند.تب می تواند به شدت خطرناک باشد پس اگر دمای بدنتان از ۱۰۱ فارنهایت بالاتر رفت حتما به پزشک مراجعه کنید.

  • اشتها به غذا مخصوصا شیرینی ها

زمانی که دچار کم آبی شده اید ، برخی از ارگان های شما مانند کبد که از آب برای رها سازی گلیکوژن و دیگر منابع انرژی در بدن استفاده می کنند، نمی توانند به خوبی عمل کنند به همین دلیل ممکن است اشتهای زیادی به غذا پیدا کنید. اگرچه ممکن است اشتها به هر چیزی در شما ایجاد شود ، اما اشتهای زیاد به مواد قندی بیشتر میتواند در اثر کم آبی باشد چراکه بدن شما در تولید گلیکوژن دچار اشکال شده است .

اگر اشتهای زیادی به مواد قندی دارد ، دنبال خوراکی هایی باشید که آب زیادی دارند در این موارد میوه ها و سبزیجات که دارای آب زیادی بوده و بدن را هیدارته نگه می دارند ، توصیه می شوند. در حقیقت حجم زیادی از میوه ها و سبزیجات در حد ۹۰% از آنها را آب تشکیل می دهد.همچنین ماست منبع خوبی از آب می باشد.

سردرد

می دانیم که مغز در مایعی شناور است که جلوی برخورد آن با دیواره ی جمجمه را می گیرد ، با کم شدن سطح این آب مغز به دیواره ی جمجمه برخورد کرده و سردرد ایجاد خواهد شد.

برخی از نوشیدنی ها که باعث کم آبی می شوند مانند الکل و نوشابه های انرژی زا به همین دلیل ایجاد سر درد می کنند.

چگونه بدانیم که دچار کم آبی شده ایم ؟

مطمئن نیستید که آیا علائم بالا نشانه ی کم آبی بدن شما هستند ؟ دو راه زیر را برای مطمئن شدن به شما نشان می دهیم :

-این آزمایش را روی پوستتان انجام دهید : ابتدا با استفاده از دو انگشت خود مقداری از پوست صورتتان را به اندازه ی ۰٫۵ تا ۱ سانتی متر بالا کشیده و رها کنید ، پوست صورتتان باید به سرعت به محل اولیه ی خود برگردد ، اگر بازگشت به حالت اولیه مقداری طول کشید یعنی بدن شما دچار کم آبی است .

راهنمایی هایی برای هیدارته نگه داشتن بدن

-بطری آب خود را نزدیک نگه دارید : اگر بطری آب شما نزدیک به شما باشد بدون اینکه متوجه باشید از آن خواهید نوشید.

-آب خود را طعم دار کنید: اگر آب عادی را دوست ندارید ، آب خود را با اضافه کردن مقدار کمی آب میوه و یا تکه ای میوه ی یخ زده طعم دار کنید. بهتر است از آب معدنی های گازدار با طعم طبیعی که بدون کالری هستند استفاده کنید ، گاز و طعم طبیعی موجود در آنها ، این مواد را بسیار بهتر از آب عادی کرده اند.

چای های مختلف را امتحان کنید : از چای های طعم دار بدون شیرینی استفاده کنید ، که در طعم های مختلف هم موجود هستند. یک چای یخ میوه ای با تکه های زیاد یخ در وسط روز ، یا با طعم نعنا یا بابونه برای شب یه شما برای رساندن مایعات به بدنتان کمک خواهند کرد.

اسنک های خود را عوض کنید : مواد غذایی خشک مانند چیپس و بیسکوییت را با اسنک هایی مانند ماست ، اسموتی ها و میوه های یخ زده و یا سبزیجات که سرشار ار مایعات هستند تعویض کنید.

از مواد زیادی استفاده کنید : سعی کنید در موقع درست کردن غذا بشقاب خود را پر کنید ، تمامی میوه ها و سبزیجاتی که استفاده می کنید سرشار از مایعات بوده و علاوه بر آن مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی را به شما خواهند رساند.

در هنگام خوردن غذا بیشتر بنوشید : آب خوردن در هنگام غذا از سرعت خوردن شما کاسته و همچنین بدن شما را هیدارته نگه خواهد داشت.

دمای اتاق خود را بهینه انتخاب کنید و از آب سردکن استفاده کنید : زمانی که بحث مایعات می شود ، از دمای بالا فاصله بگیرید. دقت کنید که زمانی که آب یخ می خورید شریان های اطراف شکم شما را منقبض کرده و به حرکت بهتر شکم و جذب بهتر آب کمک می کند.اگر آبی که خورده اید در شکم شما مانده و صدای آن را می شنوید ، بدین معناست که هنوز جذب نشده و در حال هم دما شدن با بدن است. بنابراین در نظر داشته باشید که آب های خنک تر و یا آب هایی که در دمای معمولی اتاق هستند انتخاب بهتری می باشند.

زمانی که بحث آب مصرفی یک فرد در روز به هر شکل ممکن می شود (خوردن آب ، میوه و یا هر شکل دیگری) برای آقایان در روز مصرف ۳٫۷ لیتر (۱۵ لیوان آب) و بانوان ۲٫۷ لیتر آب در روز (۱۲ لیوان) توصیه می شود .

آب معدنی داماش

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *